wtorek, 26 lipca 2011
After Erasmus
czwartek, 7 lipca 2011
Physical Modeling of Complex Systems
Z punktu widzenia informatycznego, to poszukiwanie podgrafów o zadanej strukturze, w całym grafie. Macierz A, grafy K4 i takie tam. Eh, przypomniały się stare dobre czasy i... algorytmy.
sobota, 2 lipca 2011
Scanning Probe Microscopy
- Advances in atomic force microscopy, Franz J. Giessibl
- Atomic force microscopy and spectroscopy, Yongho Seo, Wonho Jhe
Egzamin jak zwykle ustny, po jednym z każdej części.
piątek, 1 lipca 2011
Nanobiology
czwartek, 30 czerwca 2011
So that's all.
- Nanobiology
- Chemistry at Nanometre Scale
- Micro- and Nanofluidics
- Computional Methods in Solid State Physics
- Scanning Probe Microscopy
- Magnetic Resonance
- Physical Modelling of Complex Systems
Dodatkowo seria wykładów Lecture of Nanoscience i wykłady z Bioinformatyki.
sobota, 18 czerwca 2011
Computational Methods in Solid State Physics
Część laboratoryjna polegała na wyznaczeniu struktury pasmowej NaCl i Grafenu. Można było zapoznać się z pakietem SIESTA a także poznać od kuchni jak takie obliczenia się przeprowadza. Rezultatem miał być raport, który należało przedstawić podczas egzaminu.
- Czas trwania
- 28h
- ECTS
- 3
- Poziom trudności
- Advanced
- Sylabus
poniedziałek, 13 czerwca 2011
Pamiętaj o dniach wolnych
Przyjeżdżając tu warto ustawić sobie w Google Calendar kalendarz z belgijskimi Świętami. Jeśli jeszcze nie używasz Google Calendar, to polecam zacząć. Zdecydowanie ułatwia tworzenie planu zajęć i sprawdzanie czy przypadkiem przedmiot A nie zaczyna się w trakcie trwania innego przedmiotu.
Część wolnych dni związanych z katolickimi świętami pokrywa się z tymi polskimi. Czasami jednak można się zdziwić, jak np. w poniedziałek po Zielonych Świątkach, który to jest tutaj wolny. Oczywiście sklepy, punkty usługowe są zamknięte przez cały dzień, także warto się na to wcześniej przygotować. Generalnie to większość sklepów jest zamknięta w niedzielę. W zasadzie jedynym wyjątkiem w Leuven jest Carrefour Express, notabene zamknięty w sobotę.
poniedziałek, 7 marca 2011
Idee chemii kwantowej / Mechanika kwantowa
wtorek, 1 marca 2011
Nanostructured Bio-Macromolecules
poniedziałek, 28 lutego 2011
Kiedy elektronika spotyka się z biologią
iCare! Do you?
środa, 23 lutego 2011
Mesoscopic Physics
- Czas trwania
- 28h
- ECTS
- 3
- Poziom trudności
- advanced
- Form egzaminu
- close book
- Sylabus
niedziela, 20 lutego 2011
Determination of Biomolecular Structures
Celem kursu jest przegląd z dwóch głównych metod określania struktury biomolekuł: spektroskopii NMR i dyfrakcji rentgenowskiej.
- Czas trwania
- 36h
- ECTS
- 6
- Poziom trudności
- advanced
- Form egzaminu
- open book
- Sylabus
Pierwsza część traktowała o technice NMR. Przedstawiono możliwości i ograniczenia spektroskopii NMR jako techniki badania makrocząsteczek biologicznych. Technika ta jest coraz bardziej zaangażowany w badania cząsteczek, takich jak białka i kwasy nukleinowe. Wykład rozpoczynał się od podstawowych informacji na temat NMR, zaprezentowano 1D,następnie omówiono tryb 2D i 3D. Omówiono kilka typów dwuwymiarowej spektroskopii NMR, tj. COSY, NOESY, TOCSY, HETCOR, HMQC, TROSY. Następnie zaprezentowano na konkretnych przykładach wykorzystanie tej techniki do rozwiązania struktury DNA, RNA a także białek.
Druga część omawiała technikę dyfrakcji rentgenowskiej. Wykład składał się z dwóch części. Pierwsza omawiała podstawowe zagadnienia z krystalografii, druga natomiast przedstawiała typowe metody otrzymywania krystalizacji białek. Następnie omówiono budowę dyfraktometrów, typy lamp rentgenowskich. Ostatnia fragment zawierał omówienie metod rozwiązywania struktury i otrzymania mapy gęstości elektronowej.
Egzamin składał się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła spektroskopii NMR, należało omówić artykuł jaki wcześniej się wybrało. Zaprezentować metodę, omówić wady i zalety w danym przypadku, następnie odpowiedzieć na dodatkowe pytania z kursu. Druga część dotyczyła XRD w takiej samej formule.
piątek, 18 lutego 2011
Computational Physics: Advanced Monte Carlo Methods
Kolejny interesujący kurs. Właściwie moje pierwsze spotkanie z praktyczną implementacją symulacji wykorzystujących metodę Monte Carlo.
- Czas trwania: 20h
- ECTS: 3
- Poziom trudności: Basic
- Form egzaminu: open book
- Sylabus
Rozszerzeniem kursu jest Physical Modelling of Complex Systems.
Egzamin polegał na zaprezentowaniu wyników z ćwiczeń jakie się zrealizowało. Trzeba było omówić zarówno otrzymane wyniki jak i kod programu a także odpowiedzieć na dodatkowe pytania z teorii.
Advanced Fluorescence and Fluorescence Microscopy. From Single Molecules to Biological Systems
Nowy krok w nowy rok
W nowym semestrze wybrałem do tej pory 6 przedmiotów:
- Nanobiology
- Chemistry at Nanometre Scale
- Micro- and Nanofluidics
- Computional Methods in Solid State Physics
- Scanning Probe Microscopy
- Magnetic Resonance
- Physical Modelling of Complex Systems
Odwiedziłem też wykład z International and European Patent Law, wstęp do prawa patentowego był bardzo interesujący, ale wykład ogólnie zbyt trudny jak dla kogoś kto nie ma profesjonalnego pojęcia o prawie.
środa, 16 lutego 2011
Semiconductor devices
Semiconductor devices
- Czas trwania: 28h (wykład+ćwiczenia)
- ECTS: 3
- Poziom trudności: introductory
- Forma egzaminu: open book
poniedziałek, 10 stycznia 2011
Sesja sesja
Jeśli dobrze policzyłem to jest to 14 sesja egzaminacyjna. Tym razem bardzo osobliwa, zupełnie nieprzewidywalna.
Aspekt społeczny w przebiegu studiów jest równie istotny. Możliwość spojrzenia na pytania z zeszłych lat, dopytania się ludzi o to czego wymagają. Wszystko to bardzo ułatwia. W gruncie rzeczy to studia na politechnice były dobrze zorganizowane. Było forum, gdzie od razu wymienialiśmy się informacjami. Te opracowania Spike bez których Telefonia IP, sieci komputerowe i inne przedmioty nie byłyby tak łatwe. Pojawiające się kawałki slajdów, notatek, sprawozdań, projekty. Podejrzewam, że bez forum Galileo nauka byłaby dużo trudniejsza.
Na UAM wszystko było dużo mniej zorganizowane. Dopiero pod koniec 2 roku udało się wdrożyć wspólnego email. Wymiana materiałami odbywała się w formię bardziej spersonalizowanej ;-).
Let's start the game... będzie fajnie :-) Nabrałem pewnej świadomości, która pozwala mi znowu wrócić do tego podejścia, które miałem we wczesnych latach nauki (jakoś na początku PP). W końcu studia to nie wszystko :-)