poniedziałek, 28 lutego 2011
Kiedy elektronika spotyka się z biologią
iCare! Do you?
środa, 23 lutego 2011
Mesoscopic Physics
- Czas trwania
- 28h
- ECTS
- 3
- Poziom trudności
- advanced
- Form egzaminu
- close book
- Sylabus
niedziela, 20 lutego 2011
Determination of Biomolecular Structures
Celem kursu jest przegląd z dwóch głównych metod określania struktury biomolekuł: spektroskopii NMR i dyfrakcji rentgenowskiej.
- Czas trwania
- 36h
- ECTS
- 6
- Poziom trudności
- advanced
- Form egzaminu
- open book
- Sylabus
Pierwsza część traktowała o technice NMR. Przedstawiono możliwości i ograniczenia spektroskopii NMR jako techniki badania makrocząsteczek biologicznych. Technika ta jest coraz bardziej zaangażowany w badania cząsteczek, takich jak białka i kwasy nukleinowe. Wykład rozpoczynał się od podstawowych informacji na temat NMR, zaprezentowano 1D,następnie omówiono tryb 2D i 3D. Omówiono kilka typów dwuwymiarowej spektroskopii NMR, tj. COSY, NOESY, TOCSY, HETCOR, HMQC, TROSY. Następnie zaprezentowano na konkretnych przykładach wykorzystanie tej techniki do rozwiązania struktury DNA, RNA a także białek.
Druga część omawiała technikę dyfrakcji rentgenowskiej. Wykład składał się z dwóch części. Pierwsza omawiała podstawowe zagadnienia z krystalografii, druga natomiast przedstawiała typowe metody otrzymywania krystalizacji białek. Następnie omówiono budowę dyfraktometrów, typy lamp rentgenowskich. Ostatnia fragment zawierał omówienie metod rozwiązywania struktury i otrzymania mapy gęstości elektronowej.
Egzamin składał się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła spektroskopii NMR, należało omówić artykuł jaki wcześniej się wybrało. Zaprezentować metodę, omówić wady i zalety w danym przypadku, następnie odpowiedzieć na dodatkowe pytania z kursu. Druga część dotyczyła XRD w takiej samej formule.
piątek, 18 lutego 2011
Computational Physics: Advanced Monte Carlo Methods
Kolejny interesujący kurs. Właściwie moje pierwsze spotkanie z praktyczną implementacją symulacji wykorzystujących metodę Monte Carlo.
- Czas trwania: 20h
- ECTS: 3
- Poziom trudności: Basic
- Form egzaminu: open book
- Sylabus
Rozszerzeniem kursu jest Physical Modelling of Complex Systems.
Egzamin polegał na zaprezentowaniu wyników z ćwiczeń jakie się zrealizowało. Trzeba było omówić zarówno otrzymane wyniki jak i kod programu a także odpowiedzieć na dodatkowe pytania z teorii.
Advanced Fluorescence and Fluorescence Microscopy. From Single Molecules to Biological Systems
Nowy krok w nowy rok
W nowym semestrze wybrałem do tej pory 6 przedmiotów:
- Nanobiology
- Chemistry at Nanometre Scale
- Micro- and Nanofluidics
- Computional Methods in Solid State Physics
- Scanning Probe Microscopy
- Magnetic Resonance
- Physical Modelling of Complex Systems
Odwiedziłem też wykład z International and European Patent Law, wstęp do prawa patentowego był bardzo interesujący, ale wykład ogólnie zbyt trudny jak dla kogoś kto nie ma profesjonalnego pojęcia o prawie.
środa, 16 lutego 2011
Semiconductor devices
Semiconductor devices
- Czas trwania: 28h (wykład+ćwiczenia)
- ECTS: 3
- Poziom trudności: introductory
- Forma egzaminu: open book